Dlaczego w tym roku nie dojdzie do wyprzedaży

Dlaczego w tym roku nie dojdzie do wyprzedaży z okazji Chińskiego Nowego Roku

Księżycowy Chiński Nowy Rok w tym roku przypada na 12 lutego, tuż za rogiem. Ale w przeciwieństwie do poprzednich lat, niektórzy analitycy i handlowcy twierdzą, że „Chinese New Year Dump“, przekonanie, że cena bitcoina (BTC) spadnie w okresie świątecznym, nie będzie miało miejsca w tym roku. Dlaczego? Wpływ traderów detalicznych w Chinach został zmniejszony.

Niektórzy twierdzą, że „Chinese New Year dump“ nie wydarzy się w tym roku, ponieważ inwestorzy instytucjonalni w Stanach Zjednoczonych i Europie byli głównymi motorami obecnej hossy. Jest to przeciwieństwo rynku byka z 2017 r., który był silnie napędzany przez inwestorów detalicznych w Azji.

Tymczasem wiele osób na chińskojęzycznych platformach mediów społecznościowych dyskutuje Bitcoin Bank o tym, czy obecna hossa na bitcoinie będzie musiała zostać wstrzymana w okresie świątecznym.

Obawy o efekt chińskiego Nowego Roku są potęgowane przez dane pokazujące, że co najmniej garstka górników w Chinach sprzedała swoje bitcoiny w styczniu. Niektórzy spekulują, że sprzedaż została wywołana przez niedźwiedzie nastroje przed nowym rokiem.

Gotówka jest królem, zwłaszcza w okresie świątecznym

„Chińscy handlowcy mają tendencję do wycofywania swoich aktywów kryptowalutowych i wypłacania gotówki“ – powiedział CoinDesk Alex Zuo, wiceprezes chińskiego portfela kryptowalutowego Cobo. „To tak samo, jak ludzie w Stanach Zjednoczonych braliby zyski z posiadania akcji przed świętami“.
Zapisz się do First Mover, naszego codziennego newslettera o rynkach.

„Istnieje kilkudziesięcioletnia tradycja rozdawania pieniędzy, lub ‚czerwonych paczek‘, rodzinie i przyjaciołom oraz specjalnym osobom zainteresowanym [w Chinach] podczas chińskiego nowego roku“ – wyjaśnił Felix Wang, dyrektor zarządzający i partner w dziale Chin firmy badawczej Hedgeye Risk zajmującej się inwestycjami. „Potrzebują oni gotówki, więc muszą upłynnić niektóre ze swoich udziałów finansowych, a to może doprowadzić do niewielkiej presji na niektórych rynkach finansowych“.

Płynność jest kolejnym zmartwieniem. Większość firm jest zamknięta w tygodniu Chińskiego Nowego Roku, w tym biur obsługi pozagiełdowej i handlu kryptowalutami, ponieważ ludzie w regionie Wielkich Chin biorą co najmniej pięć dni wolnego, aby połączyć się z rodzinami i świętować święto.

Dane zebrane przez CoinDesk Research pokazują, że wolumeny obrotu na Binance, Huobi i OKEx – najpopularniejszych giełdach kryptowalutowych obsługujących klientów w Chinach – spadły w okresie Chińskiego Nowego Roku w ciągu ostatnich dwóch lat. Te same zmniejszone wolumeny handlowe pojawiły się również w miesiącu październiku każdego roku, kiedy w Chinach odbywa się Złote Święto.

Zmniejszona płynność i zwiększona aktywność wycofywania się z rynku naraziła rynek na większe ryzyko zmienności cen. Dane handlowe z TradingView na parze Binance’s bitcoin/USDT (tether) pokazują, że w każdym z ostatnich trzech lat, cena bitcoina spadała przed Chińskim Nowym Rokiem.

Badając 14-dniowy ruch cen do dnia Chińskiego Nowego Roku w ciągu ostatnich trzech lat, według danych BPI CoinDesk, cena bitcoina spadła, ponieważ ludzie zaczęli brać dni wolne, aby przygotować się do święta. W 2018 r. cena bitcoina spadła do 5 947,40 USD, co stanowi spadek o 37,2% z wysokiego punktu na poziomie 9 471,46 USD w okresie 14 dni. W 2019 roku, w tym samym okresie, cena bitcoina spadła do 3 346,14 USD, co stanowi spadek o 8,3% z wcześniejszego wysokiego poziomu 3 648,50 USD. W 2020 roku spadek wyniósł 10,5%, z 9 181,97 dolarów do 8 220,87 dolarów.